Plán profesijného rozvoja a kariérneho postupu pedagogických zamestnancov

Aktualizačné vzdelávanie

 

1. vydanie      14.11. 2019

Plán profesijného rozvoja a kariérneho postupu pedagogických zamestnancov bol prerokovaný na pedagogickej rade dňa  12.9.2019.

 

Platnosť

Revidovanie

Dátum

   Zaznamenávanie inovácie,zmeny,     úpravy

platnosť

od 14.november 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Úvod 

Kvalita školy je priamo závislá od profesionálneho rozvoja a napredovania učiteľov, teda na celoživotnom (priebežnom) vzdelávaní sa. Manažment školy preto podporuje všetky formy vzdelávania pedagogických zamestnancov. 

Medzi základné ciele patrí: 

∙ motivovať pedagogických zamestnancov pre neustále sebavzdelávanie, vzdelávanie a zdokonaľovanie profesijnej spôsobilosti, 

∙ podporovať rozvoj osobnostných vlastností pedagogických zamestnancov, spôsobilostí pre tvorbu efektívnych vzťahov, riešenie konfliktov, komunikáciu a pod., 

∙ zabezpečiť prípravu pedagogických zamestnancov na výkon špecializovaných funkcií, napr. triedny učiteľ, výchovný poradca, predseda metodického združenia atď. 

∙  uvádzať začínajúcich pedagógov do pedagogickej praxe, 

∙ zabezpečiť prípravu pedagogických zamestnancov na zvyšovanie kompetencií,  schopností efektívne pracovať s IKT, 

∙ zabezpečiť prípravu pedagogických zamestnancov na tvorbu školského vzdelávacieho programu, 

∙ sprostredkovať najnovšie poznatky (inovácie) z metodiky vyučovania jednotlivých predmetov, pedagogiky a príbuzných vied. 

Tieto ciele možno zabezpečiť najmä: 

∙ prostredníctvom individuálneho sebavzdelávania učiteľov, profesijným rozvojom učiteľov v podmienkach školy (čím nastáva vnútorný rozvoj školy),

∙ organizovaným vzdelávaním učiteľov. 

 

Potreby profesionálneho rastu zamestnancov zisťujeme: 

∙ hodnotiacimi rozhovormi, 

∙ diskusiami, 

Predložený Plán profesijného rozvoja a kariérneho postupu pedagogických zamestnancov (ďalej len Plán) reaguje na zákon NR SR č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, najmä na časti súvisiace so zmenami v oblasti profesijného rozvoja a jeho plánovania, a to aj v kontexte aktualizačného vzdelávania, ktoré bude realizované v ŠZŠ v Šuranoch. V nasledujúcom texte je používaný pojem učiteľ ako reprezentatívny pre všetkých pedagogických zamestnancov.

 

2 Východiská

2. 1 Legislatívne východiská

Tento Plán vychádza a v plnej miere zohľadňuje: 

1. Zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

2. Zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Podľa zákona o pedagogických zamestnancoch je pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec povinný udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie prostredníctvom profesionálneho vzdelávania alebo sebavzdelávania.

 

2. 2 Teoretické východiská

Profesijný rozvoj učiteľov: 

∙ je súbor aktivít vedúcich k zdokonaľovaniu výkonu profesie učiteľa a skvalitňovaniu výsledkov učenia žiakov, 

∙ zahŕňa akcie ďalšieho vzdelávania učiteľov, vzájomnú odbornú debatu medzi pedagógmi a samoštúdium, 

∙ jeho systematické hodnotenie umožňuje, aby sa profesijný rast premietal do diferencovaného odmeňovania aj kariérneho postupu. 

Východiskom tvorby plánu profesijného rozvoja v základnej škole je:

∙ kompetenčný profil zamestnanca školy, 

 

∙ koncepcia školy , 

∙ požiadavky na vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov (podľa školského zákona), 

∙ výsledky hodnotenia zamestnanca, 

∙ plán osobného profesijného rozvoja (príloha 1).

 

3 Cieľ profesijného rozvoja školy

3. 1 Profesijný rozvoj

V súčasnosti pracuje v škole 7 pedagogických zamestnancov, vrátane riaditeľky školy, vychovávateľky v školskom klube detí . Všetci zamestnanci spĺňajú kvalifikačné predpoklady. Profesijný rozvoj predstavuje kľúčovú súčasť procesu celoživotného vzdelávania. Skúsený učiteľ priebežne reflektuje, posudzuje a hodnotí efektivitu svojej práce. Je si vedomý svojich silných a slabých stránok a plánuje ďalšie možné zlepšenia. Systematicky pracuje na svojom osobnostnom rozvoji. Profesijný rast v pedagogickej sfére vyžaduje osvojovanie si nových poznatkov prostredníctvom literatúry, informačných zdrojov a seminárov. Kooperatívny prístup učiteľov prináša prospech deťom a zvyšuje kvalitu výučby a efektivitu práce. 

Jednou z kľúčových úloh školy pri vzdelávaní v dnešnom meniacom sa svete je vytvoriť prostredie, ktoré: 

∙ podporuje zmysluplné učenie a kritické myslenie, 

∙ poskytuje reálnu možnosť výberu spôsobu učenia vzhľadom na dosiahnutie osobného maxima, 

∙ umožňuje a rozvíja otvorenú partnerskú komunikáciu, 

∙ podporuje výchovu k hodnotám, 

∙ podporuje spoluprácu a akceptáciu rôznorodosti. 

Vytvoriť takéto prostredie vyžaduje nielen zabezpečiť  využívanie moderných technológií v škole, inováciu a redukciu učebného obsahu, zvládnutie nových pedagogických metód a postupov učenia, ale hlavne podporu stáleho procesu odborného a osobnostného rastu všetkých jednotlivcov, tímov a školy ako celku. Ide o permanentný proces formovania školy ako otvoreného systému, učiaceho sa spoločenstva.                                                                                                              

Dbáme pritom na:

∙ zmysluplnosť a systémovosť, 

∙ možnosť výberu, 

∙ spoluprácu, 

∙ spätnú väzbu, 

∙ obohatenie prostredia.


 

 

3. 2 Ciele

Základný cieľ – dosiahnuť študijnú/profesijnú autonómiu 

Učiteľ pravidelne hodnotí a zvyšuje kvalitu a efektivitu svojej práce, neustále zvažuje svoje profesijné kompetencie, reaguje na požiadavky meniaceho sa sveta a potreby spoločnosti z toho vyplývajúce: 

 Učiteľ pracuje na svojom osobnostnom raste a profesijnom rozvoji prostredníctvom svojho celoživotného vzdelávania (kurzy ďalšieho vzdelávania učiteľov, štúdium odbornej literatúry, konzultácie s kolegami a pod.). Učiteľ si je vedomý dôležitosti celoživotného vzdelávania a využíva rôzne varianty a príležitostí k profesijnému rozvoju. 

 Učiteľ analyzuje a vyhodnocuje kvalitu svojej pedagogickej práce prostredníctvom rozmanitých techník. Na základe výsledkov reflexie (od detí, vedenia školy, rodičov) a sebareflexie učiteľ realizuje zmeny svojej pedagogickej činnosti, plánuje svoj profesijný rast. 

 Učiteľ sa podieľa na tímovej práci, spolupracuje s kolegami a ďalšími osobami, čím prispieva k zvyšovaniu celkovej kvality výučby aj svojej profesionality. 

 Učiteľ zodpovedá za rozhodnutia, ktoré urobí pri výkone svojej profesie. Vie svoje rozhodnutia objasniť vo väzbe k uznávaným teoretickým konceptom, analyzovať a zhodnotiť, prípadne navrhnúť alternatívne riešenia. 

 Učiteľ zodpovedá za implementáciu požiadaviek stanovených v koncepčných kurikulárnych dokumentoch do vlastnej práce, čím prispieva k zvyšovaniu kvality vzdelávania pre každé dieťa a rešpektu k učiteľskej profesii.

 

 3. 3 Kompetencie

Okrem získavania odborných kompetencií je prioritou školy v najbližších štyroch rokoch rozvíjať aj nasledujúce kompetencie učiteľov: 

∙ kritické myslenie a schopnosť riešiť problémy; 

∙ spolupráca a jej cieľavedomé využitie k vlastnému poznávaniu; 

∙ svižnosť a adaptabilita; 

∙ iniciatíva a podnikavosť; 

∙ efektívna hovorená aj písaná komunikácia; 

∙ schopnosť nachádzať a analyzovať informácie; 

 

3. 4 Zodpovednosť za rozvoj

Povinnosť a zodpovednosť za profesijný a kariérny rast učiteľov je úlohou každého zamestnanca, ale aj zamestnávateľa, teda školy. Učiteľ si v svojom osobnom, ročnom pláne (príloha 1) určí, ktoré kompetencie potrebuje/chce získať. Tie však musia byť v súlade s požiadavkami školy a štvorročného plánu. V svojom osobnom pláne konkrétne určí kroky, ktoré pre svoje vzdelávanie urobí s jasne stanovenými výstupmi a kontrolovateľnými merateľnými ukazovateľmi. Ak sú osobné a profesijné požiadavky v súlade so zameraním školy a Plánom, zamestnávateľ sa zaväzuje, že učiteľovi umožní absolvovať dohodnuté typy vzdelávania. Po splnení požiadaviek vzdelávania učiteľ predloží žiadosť o zaradenie do vyššej kariérnej pozície, resp. bude poverený úlohami, ktoré priamo súvisia s daným typom absolvovaného vzdelávania.

 

4 Rozvojové aktivity

Rozvojové aktivity tvoria metódy a formy ďalšieho vzdelávania učiteľov. Rozvojové aktivity môžu byť ukončené získaním profesijného príplatku a ich následným uplatnením v rámci kariérneho postupu, osvedčením o ukončení, napr. aktualizačné, adaptačné, atestačné, špecializačné, funkčné, kvalifikačné – DPŠ alebo rozširujúce, inovačné a následne po spracovaní bude zamestnanec zaradený do adekvátnej kariérnej pozície, kariérneho stupňa a platového stupňa.

 

4. 1 Vzdelávacie aktivity organizované školou

 

priebežné vzdelávanie sa v oblasti didaktiky so zameraním sa na ciele vyučovacieho procesu, didaktických zásad, metód, organizačných foriem. 

Individuálne vzdelávanie učiteľov prebieha aj prostredníctvom: 

∙ hospitácií – učitelia získavajú spätnú väzbu nielen od vedenia školy, ale i od kolegov,

∙ samoštúdiom – využívaním odbornej literatúry, informačných zdrojov a ďalších príležitostí pre získanie nových poznatkov, 

∙ sledovaním aktuálneho vývoja v pedagogickej sfére.

 

4. 2 Metódy a formy vzdelávania

Metódy 

1. metódy vzdelávania pri výkone práce (na pracovisku) – koučovanie, mentoring, rotácia práce (plánované získavanie skúseností), pozorovanie práce učiteľa iným učiteľom fungujúcim v role peer učiteľa (hospitácia), podporné tímy učiteľov a i.; 

2. metódy vzdelávania používané pri výkone práce i mimo pracoviska – učenie sa akciou, inštruktáž, metóda otázok a odpovedí, poverenie úlohou, projekty, štúdium odporúčanej literatúry, vzdelávania pomocou počítačov, pomocou videa či interaktívneho videa, multimediálne vzdelávanie a i.; 

3. metódy vzdelávania mimo pracoviska – prednáška, prednáška spojená s diskusiou, diskusie, prípadové štúdie, hranie rolí, simulácie, skupinové cvičenia, skupinová dynamika, výcvikové skupiny, výcvik interaktívnych zručností, nácvik asertivity, neurolingvistické programovanie, dištančné vzdelávanie, učenie sa hrou a i. 

Formy 

Vzdelávanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa organizuje ako:

∙ kvalifikačné vzdelávanie 

 Cieľom kvalifikačného vzdelávania je získanie vzdelania, ktorým pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec v príslušnom stupni vyžadovaného vzdelania získa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti.; 

∙ funkčné vzdelávanie 

 Cieľom funkčného vzdelávania je získanie profesijných kompetencií na výkon funkcie riaditeľa a na výkon činnosti vedúceho pedagogického zamestnanca a vedúceho odborného zamestnanca.; 

∙ špecializačné vzdelávanie 

Cieľom špecializačného vzdelávania je získanie profesijných kompetencií potrebných na výkon špecializovaných činností. 

∙ adaptačné vzdelávanie 

 Cieľom adaptačného vzdelávania je získanie profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti v kariérnom stupni samostatný pedagogický zamestnanec a samostatný odborný zamestnanec. 

∙ aktualizačné vzdelávanie 

 Cieľom aktualizačného vzdelávania je podľa potrieb zriaďovateľa, školy, školského zariadenia alebo zariadenia sociálnej pomoci udržiavanie alebo obnovovanie profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti, získanie nových vedomostí a informácií o zmenách v právnych predpisoch, výchovno-vzdelávacích programoch, pedagogickej dokumentácii a ďalšej dokumentácii alebo získanie nových vedomostí a zručností v konkrétnej oblasti pracovnej činnosti. Aktuálna legislatíva umožňuje škole organizovať aktualizačné vzdelávanie za predpokladu dodržania zákonom stanovených podmienok. Naša škola túto možnosť využije a aj vo svojej réžii bude realizovať aktualizačné vzdelávania.

 

∙ inovačné vzdelávanie 

 Cieľom inovačného vzdelávania je prehĺbenie, rozšírenie a inovácia profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca alebo v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo uplatnenie najnovších poznatkov alebo skúseností z praxe vo výchove a vzdelávaní. 


 

4. 3 Metódy vyhodnocovania rozvojových aktivít, spätná väzba 

Každé vzdelávanie, aby nebolo samoúčelné, musí zodpovedať požiadavkám a vízii školy, no zároveň musí zohľadňovať osobnú motiváciu učiteľa. Aby vzdelávanie nebolo samoúčelné, je potrebné vyhodnocovať ho, použiť získané kompetencie v praxi a získať spätnú väzbu o efektívnosti daného vzdelávania. 

Metódy vyhodnocovania rozvojových aktivít: 

∙ zdieľať získané kompetencie na zasadnutiach MZ a pracovných poradách, 

 

5 Zdroje 

1. Zákon č. NR SR č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch. Pokyn ministra č. 39/2017, ktorým sa vydávajú profesijné štandardy pre jednotlivé kategórie a podkategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení




























 

                     Príloha 1

Osobné plány profesijného rozvoja pre školské roky 2019/2020,2020/2021,2021/2022,2022/2023 sú k nahliadnutiu u RŠ























 

AKTUALIZAČNÉ VZDELÁVANIE

 

Úvod

Podľa zákona č.138/2019 Z. z. – Zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa aktualizačné vzdelávanie podľa § 57 organizuje ako schválený jednoduchý program aktualizačného vzdelávania. Program aktualizačného vzdelávania a rozsah aktualizačného vzdelávania schvaľuje riaditeľ. Škola, školské zariadenie a zariadenie sociálnej pomoci v závislosti od svojich potrieb upravuje rozsah aktualizačného vzdelávania vo vnútornom predpise.

 

1. Cieľom aktualizačného vzdelávania je podľa potrieb zriaďovateľa, školy, školského zariadenia

a) udržiavanie alebo obnovovanie profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti,

b) získanie nových vedomostí a informácií o zmenách v právnych predpisoch, výchovno-vzdelávacích programoch, pedagogickej dokumentácii a ďalšej dokumentácii alebo

c) získanie nových vedomostí a zručností v konkrétnej oblasti pracovnej činnosti.

 

2. Poskytovateľom aktualizačného vzdelávania je

- škola,

- iná inštitúcia

3. Škola, školské zariadenie  môže pri organizovaní aktualizačného vzdelávania spolupracovať s poskytovateľom inovačného vzdelávania v oblasti, v ktorej má poskytovateľ inovačného vzdelávania oprávnenie na poskytovanie inovačného vzdelávania.

4. Odborným garantom aktualizačného vzdelávania je pedagogický zamestnanec školy, školského zariadenia s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec školy, školského zariadenia s druhou atestáciou. Ak v škole, školskom  nie je pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, odborným garantom aktualizačného vzdelávania je riaditeľ, vedúci pedagogický zamestnanec alebo vedúci odborný zamestnanec.

Odborný garant aktualizačného vzdelávania:

rozvrhuje vzdelávacie aktivity aktualizačného vzdelávania v súlade s potrebami a možnosťami školy, školského zariadenia

vedie evidenciu účasti pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov na aktualizačnom vzdelávaní

 5.Pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec školy, školského zariadenia vykonáva lektorskú činnosť v aktualizačnom vzdelávaní súčasne s výkonom pracovnej činnosti.

6.  Riaditeľ na požiadanie vydá pedagogickému zamestnancovi alebo odbornému zamestnancovi potvrdenie o aktualizačnom vzdelávaní, ktoré obsahuje:

a) evidenčné číslo potvrdenia a dátum vydania potvrdenia,

b) titul, meno, priezvisko a rodné priezvisko pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca,

c) dátum a miesto narodenia pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca,

d) obdobie, za ktoré sa potvrdenie o aktualizačnom vzdelávaní vydáva,

e) rozsah aktualizačného vzdelávania v hodinách,

f) odtlačok pečiatky školy, školského zariadenia alebo zariadenia sociálnej pomoci a podpis riaditeľa.

Rozsah vzdelávacieho programu:   4 až 8 hodín.

Forma vzdelávacieho programu:  prezenčná 

Spôsob ukončenia a požiadavky na ukončenie vzdelávania:

absolvovanie 80% hodín z celkového rozsahu vzdelávania

 

Metódy vyhodnocovania vzdelávacích aktivít:

získané kompetencie zdieľať na zasadnutiach MZ,

hospitačná činnosť.

 

Plán aktualizačného vzdelávania je otvorený dokument, ktorý je možné aktualizovať a dopĺňať podľa ponuky vzdelávaní a potrieb školy.

 

                                                                        ..........................................

                                                                               

                                                                               riaditeľka školy


 

 







 

PROGRAM AKTUALIZAČNÉHO VZDELÁVANIA (AV) 2019 -2023

 

Školský rok

Názov AV

Garant AV

Lektori AV

Forma a cieľ AV

         

2019/2020




























 

2020/2021

Získanie nových vedomostí a informácií o zmenách v právnych predpisoch na aktuálny legislatívny stav 15. január 2020 – zákon č. 138/2019 Z. z. s ohľadom na nové práva a povinnosti pedagogických zamestnancov a aplikácia zákona v praxi aj v zmysle Zákonníka práce a ochrana osobných údajov v podmienkach základnej školy















 

Aplikácia projektov školy vo VVP.

Mgr. Grófová




























 

Mgr. Grófová

Mgr. Lencsésová




























 

Mgr. Blahová

PaedDr.Potočná

Žaneta Dudeková

 

 

Forma AV:

prezenčná forma: 4 h.

Hlavný cieľ AV:

získanie nových vedomostí a informácií o zmenách v právnych predpisoch





















 

Forma AV:

prezenčná forma: 6 h.

Hlavný cieľ AV: aktualizovať, prehĺbiť a rozšíriť kompetencie učiteľov na aplikáciu boja proti extrémizmu, dohovoroch o ľudských právach a spolupráce s rómskou rodinou do vyučovacieho procesu aktualizovať, prehĺbiť a rozšíriť kompetencie učiteľov na aplikáciu environmentálnej výchovy do vyučovacieho procesu

2021/2022

Inovačné techniky práce vo výtvarnej výchove s prvkami arteterapie pre žiakov s MP.

Mgr. Grófová

Mgr. Lencsésová

Forma AV:

prezenčná –8 h

 

Hlavný cieľ AV -  rozšíriť kompetencie PZ na aplikáciu

nových techník v edukačnom procese

2023/2024 Efektívne riešenie konfliktov a náročných situácií na pracovisku Mgr. Lencsésová Mgr. Taligová

Forma AV: 

dištančná, 4 hodiny

  Arteterapia - nástroj duševného zdravia pre učiteľov Mgr. Lencsésová Mgr. art. Lazárková Trizuljaková, PhD.

Forma AV:

Dištančná, 2 hodiny

 

Novinky

Kontakt

  • Špeciálna základná škola,
    Jesenského 13, 942 01 Šurany
  • +421 035 650 3459

Fotogaléria